آموزش سخت افزار

معرفی قطعات SMD و تست آن با مولتی متر

SMD MOBILE TEST

مقاومت در برد گوشی

مقاومت برای کاهش جریان الکتریکی، تنظیم سیگنال ها، تقسیم کردن ولتاژ و غیره استفاده می شود. مقاومت ها در گوشی هوشمند کوتاه ترین ارتفاع را دارند وکوچکترین قطعات روی برد به شمار می روند. واحد اندازه گیری مقاومت اهم است که با حرف Ω نمایش داده می شود.

مقاومت معمولی به  رنگ سبز، مشکی یا آبی و به شکل مکعبی تولید می شود. این اختلاف رنگ به دلیل تلورانس درصد خطا است. مقاومت های مشکی و مقاومت های سبز یا آبی به ترتیب با تلورانس ۵% و تلورانس ۱% هستند. در نتیجه احتمال خرابی در این نوع مقاومت ها بسیار پایین است. همچنین هیچ مشخصاتی روی بدنه آن ها درج نمی شود.

مقاومت فیوزی معمولا به رنگ مشکی و به شکل مکعب مستطیل است. همچنین مشخصات آن توسط شرکت روی بدنه آن حک شده است. در حقیقت این نوع مقاومت ها یک رشته سیم نازک دارند که در صورت عبور جریان بیشتر از حد مقاومت آن ها مانند فیوز عمل کرده و جریان را قطع می کند. احتمال خرابی در این نوع مقاومت ها بسیار بالا است.

برای تست مقاومت الکتریکی روی بورد موبایل کافیست دو سر پراب مولتی متر را به دو طرف مقاومت وصل کنید. اگر مقدار نمایش داده شده روی مولتی متر با مقدار مقاومت (اهم) مورد نظر یکسان بود آنگاه مقاومت شما سالم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.